• 89.41
  • 96.91
  • 0.97

Замирбек Базарбеков КР судьяларын ротациялоо боюнча онлайн жыйын өткөрдү

Коом 0

Бишкек, 01.05.22. /Кабар/. Кечээ, 30-апрелде КР Жогорку сотунун төрагасы Замирбек Базарбеков жергиликтүү соттордун судьялары менен видеоконференция байланыш аркылуу кеңешме өткөрдү. Бул тууралуу Жогорку соттун басма сөз кызматы билдирет.

Жыйында төрага Кыргыз Республикасынын судьяларын ротациялоого байланышкан мамлекет башчынын жарлыктары тууралуу маалымат берип, соттор 100 пайыз ротация болгондугун маалымдады.

Замирбек Базарбеков кеңешменин катышуучуларына өткөн айда КР судьяларынын XII курултайында Кыргызстандын президенти Садыр Жапаров акыркы жылдарда жергиликтүү сотторду тандоодо тең салмактуулук эске алынбай жаткандыгын баса белгилегендигин эскертти. Талдоо көрсөткөндөй, судьялардын азыркы сапаттуу курамынын басымдуу бөлүгү өздөрү туулуп-өскөн аймактарда судья болуп дайындалып иштешкен. Анын үстүнө 7-10 жылдан ашык бир жерде иштеген соттор да бар. Ал эми мындай фактылар Фемида өкүлдөрүнүн калыстыгына шек келтирип, коомчулуктун негиздүү сын-пикирлерин жаратууда. Ошол себептен, Президент Садыр Жапаров сотторду ротациялоо зарылдыгы керек экендигин айткан.

Бир жерден экинчи жерге көчүп, орун которуу оңой эмес экендигине карабастан, судьялар ротацияга арыз жазуу менен КР президентинин кайрылуусун туура кабыл алышты.

Төрага ошондой эле Жогорку сотто комиссия түзүлүп, ар бир судья боюнча терең талдоо жүргүзүлүп, анын жыйынтыгында ротацияга өз сунуштарын киргизгендигин судьяларга маалымдады.

Замирбек Базарбеков мындай чара кызыкчылыктардын кагылышынын алдын алуу жана сот тутумундагы коррупциялык тобокелдиктерди азайтуу максатында жасалып жаткандыгын айтты.

Ал ошондой эле ротация укуктук, унитардык мамлекетибизде мыйзамдуулуктун жалпы республика боюнча бирдей режими, бирдиктүү жана туруктуу соттук практикасы өкүм сүрүшүнө түрткү болорун кошумчалады.

КР президенти Садыр Жапаров кол койгон жарлыкка ылайык, жергиликтүү соттордун айрым иштеп жаткан судьялары башка жергиликтүү сотторго которулду.

Кызыкчылыктардын кагылышуусун, коррупциялык тобокелдиктерди болтурбоо, жергиликтүү соттордун судьяларынын ишинде калыстыкты камсыз кылуу максатында жана КР Жогорку сотунун төрагасы Замирбек Базарбековдун сунушуна ылайык, жергиликтүү сотторунун айрым судьялары которулду.

Президент Садыр Жапаровдун жарлыгы менен Кыргызстандын жергиликтүү сотторунун айрым иштеп жаткан судьялары КР Конституциясында каралган калган мөөнөткө судьянын ыйгарым укуктарын андан ары жүзөгө ашыруу үчүн төмөнкү жергиликтүү сотторуна которулду:

– Чүй облустук сотуна:

Абдугапаров Алмаз Абибуллаевич – Ош облустук сотунан;

Абдыразаков Өмүрбек Анарбекович – Жалал-Абад облустук сотунан;

Айтмырзаев Нурлан Жээналыевич – Жалал-Абад облустук сотунан;

Аккозуев Талант Ниязакунович – Бишкек шаардык сотунан;

Воронцова Ирина Николаевна – Бишкек шаардык сотунан;

Горшковская Ирина Вадимовна – Бишкек шаардык сотунан;

Есекеев Керезбек Суеркулович – Бишкек шаардык сотунан;

Калыбеков Улукбек Жолдошович – Жалал-Абад облустук сотунан;

Кожобекова Гүлмира Турдумаматовна – Баткен облустук сотунан;

Масабирова Тарифа Жаанбаевна – Ош облустук сотунан;

Толубаева Бермет Мамыровна – Бишкек шаардык сотунан;

Чоноев Адилет Адамжанович – Жалал-Абад облустук сотунан;

– Аламүдүн райондук сотуна:

Жаналиев Бекболот Болотбекович – Бишкек шаарынын Октябрь райондук сотунан;

Жусупбаев Шумкарбек Болотбекович – Ош облусунун Ноокат райондук сотунан;

Маматалиев Таалайбек Ажибекович – Ош облусунун Ош шаардык сотунан;

Масыбаев Тилек Төлөнбаевич – Чүй облусунун Сокулук райондук сотунан;

Матраимов Бахтияр Шамшиевич – Ош облусунун Ноокат райондук сотунан;

Сатарова Айнура Мелисовна – Бишкек шаарынын Биринчи май райондук сотунан;

Сыдыкова Жылдыз Акбаралиевна – Бишкек шаарынын Ленин райондук сотунан;

Узбекова Халида Асанкуловна – Чүй облусунун Москва райондук сотунан;

– Чүй облусунун административдик сотуна:

Даркимбаев Таалайбек Кадралиевич – Ысык-Көл облусунун административдик сотунан;

Жаманкулов Мелис Раимбердиевич – Баткен облусунун административдик сотунан;

– Жайыл райондук сотуна:

Жолчу кызы Сапаргүл – Жалал-Абад облусунун Сузак райондук сотунан;

Жоробаева Гүлнархан Чырмашовна – Ош облусунун Өзгөн райондук сотунан;

Жороев Элдияр Жолборсбекович – Жалал-Абад облусунун Базар-Коргон райондук сотунан;

Кангелдиев Калыйнур Ратбекович – Жалал-Абад облусунун Жалал-Абад шаардык сотунан;

Матенов Таалайбек Убанкожоевич – Ош облусунун Ош шаардык сотунан;

Сооронбаев Нурланбек Курманбекович – Ош облусунун Кара-Суу райондук сотунан;

– Кемин райондук сотуна:

Артыкова Нуржамал Момунжановна – Ош облусунун Өзгөн райондук сотунан;

Алибаев Бактыяр Маликович – Ош облусунун Ош шаардык сотунан;

Төлөнбаев Аманбек Ыдырысович – Жалал-Абад облусунун Тогуз-Торо райондук сотунан;

– Москва райондук сотуна:

Бакалбаев Тилек Калмаматович – Ош облусунун Араван райондук сотунан;

Джоошбеков Алмазбек Нарынкулович – Бишкек шаарынын Ленин райондук сотунан;

Каипов Эмилбек Осконбаевич – Бишкек шаарынын Биринчи май райондук сотунан;

Култаев Талантбек Какаевич – Жалал-Абад облусунун Ноокен райондук сотунан;

– Панфилов райондук сотуна:

Саргалдакова Гүлмира Зарлыковна – Бишкек шаарынын Свердлов райондук сотунан;

Шайымбеков Рахматулла Амирбаевич – Ош облусунун Ош шаардык сотунан;

– Токмок шаардык сотуна:

Анарботоева Бүбүсара Рустамовна – Ош облусунун Кара-Суу райондук сотунан;

Рыспекова Аниса Рыспековна – Бишкек шаарынын Ленин райондук сотунан;

Смадиярова Айжан Алимжановна – Жалал-Абад облусунун Сузак райондук сотунан;

Миталипов Шарипжан Таштемирович – Жалал-Абад облусунун Базар-Коргон райондук сотунан;

Султаналиева Сеил Асанкуловна – Чүй облусунун Сокулук райондук сотунан;

Чоноев Чынгыз Мелисович – Жалал-Абад облусунун Ноокен райондук сотунан;

– Сокулук райондук сотуна:

Ажиматов Улан Абдыкаарович – Баткен облусунун Кадамжай райондук сотунан;

Байсов Кылыч Таштанбекович – Чүй облусунун Аламүдүн райондук сотунан;

Боромбаев Абдуразак Эсентаевич – Бишкек шаарынын Биринчи май райондук сотунан;

Кадыркулова Таалайкуль Калыкбековна – Бишкек шаарынын Ленин райондук сотунан;

Касымалиев Бакыт Мукамбетович – Чүй облусунун Аламүдүн райондук сотунан;

Курманбеков Темирбек Улукбекович – Ош облусунун Ош шаардык сотунан;

Осмоналиева Уулкан Мыкталиевна – Жалал-Абад облусунун Сузак райондук сотунан;

Токтомаматов Кыялбек Жантороевич – Ош облусунун Кара-Суу райондук сотунан;

Турдалиев Ниязбек Назарович – Ош облусунун Ош шаардык сотунан;

– Чүй райондук сотуна:

Ажимуратов Болотбек Камилович – Баткен облусунун Баткен райондук сотунан;

Базарбаев Канатбек Туратбекович – Ош облусунун Кара-Кулжа райондук сотунан;

Мамасалиева Мээрим Жумалиевна – Ош облусунун Кара-Суу райондук сотунан;

– Ысык-Ата райондук сотуна:

Абдыкаров Өткүрбек Сыдыкалиевич – Ош облусунун Өзгөн райондук сотунан;

Миркамилов Нурлан Мирпазылович – Жалал-Абад облусунун Кара-Көл шаардык сотунан;

Орозова Дамира Токтоналиевна – Бишкек шаарынын Биринчи май райондук сотунан;

Токтобаев Айбек Болотович – Ысык-Көл облусунун Каракол шаардык сотунан;

Уметова Айгуль Таштанбековна – Бишкек шаарынын Биринчи май райондук сотунан.

– Ош облустук сотуна:

Абдымомунова Жамиля Канатбековна – Бишкек шаардык сотунан;

Алыбаев Азамат Артельевич – Бишкек шаардык сотунан;

Бейсекеев Эрмек Толеувич –Бишкек шаардык сотунан;

Боромбаев Мирлан Искакович –Талас облустук сотунан;

Борончиева Жаңыл Кубанычбековна – Ысык-Көл облустук сотунан;

Жаналиева Миргүл Жаныкеевна – Чүй облустук сотунан;

Жумагулов Азамат Кадырбекович – Чүй облустук сотунан;

Койлубаев Алмаз Абдракунович – Чүй облустук сотунан;

Досмамбетов Азизбек Анарбекович – Бишкек шаардык сотунан;

Дуйшенбекова Майрагүл Мырзабековна – Нарын облустук сотунан;

Султаналиева Айнура Кенжебековна – Талас облустук сотунан;

Умуркулов Таалайбек Асканович – Чүй облустук сотунан;

Шамбетова Мира Узбековна – Ысык-Көл облустук сотунан;

– Ош облусунун административдик сотуна:

Сүйналиев Дамир Сүйүнтаевич – Талас облусунун Талас шаардык сотунан;

– Алай райондук сотуна:

Бектурсунов Арстанбек Аскарбекович – Нарын облусунун Нарын райондук сотунан;

– Ош шаардык сотуна:

Абдырахманов Урматбек Аманович – Чүй облусунун Токмок шаардык сотунан;

Акбердиев Марат Туратбекович – Ысык-Көл облусунун Каракол шаардык сотунан;

Асаналиева Алтынай Аскарбековна – Ош облусунун Араван райондук сотунан;

Асанова Чолпон Карыпбековна – Чүй облусунун Жайыл райондук сотунан;

Джээнбекова Альбина Бакеновна – Бишкек шаарынын Октябрь райондук сотунан;

Есенкулова Салтанат Арстанбековна – Бишкек шаарынын Биринчи май райондук сотунан;

Жогоштиева Аида Токтосуновна – Бишкек шаарынын Октябрь райондук сотунан;

Жумаев Токтогул Темиркулович – Ысык-Көл облусунун Ысык-Көл райондук сотунан;

Жумаков Жаныбек Темирбекович – Чүй облусунун Аламүдүн райондук сотунан;

Исаева Кундус Кедейкановна – Бишкек шаарынын Биринчи май райондук сотунан;

Кумашев Жолдошбек Ильясович – Чүй облусунун Сокулук райондук сотунан;

Малдыбаев Нурлан Малдыбаевич – Чүй облусунун Аламүдүн райондук сотунан;

Мамыров Эльдарбек Джекшебаевич – Ысык-Көл облусунун
Ак-Суу райондук сотунан;

Самаков Нурмат Талантбекович – Чүй облусунун Сокулук райондук сотунан;

Саткынбаев Рустам Шайлобекович – Бишкек шаарынын Свердлов райондук сотунан;

Сейдакмат кызы Назира – Нарын облусунун Нарын шаардык сотунан;

Султаналиев Нурлан Туруспекович – Чүй облусунун Аламүдүн райондук сотунан;

Сыдыгалиев Бактыбек Арленович – Бишкек шаарынын Ленин райондук сотунан;

Усубалиев Бакыт Токтогазиевич – Чүй облусунун Москва райондук сотунан;

Өскөнов Данияр Айтмаматович – Жалал-Абад облусунун Ноокен райондук сотунан;

Шаршеева Алтынай Чубаковна – Чүй облусунун Чүй райондук сотунан;

Шин Галина Алексеевна – Бишкек шаарынын Свердлов райондук сотунан;

Эсенбаев Нурлан Бердибекович – Бишкек шаарынын Октябрь райондук сотунан;

– Араван райондук сотуна:

Джолбунов Нурбек Болотбекович – Ысык-Көл облусунун Түп райондук сотунан;

Курманова Гуляй Эсеновна – Чүй облусунун Чүй райондук сотунан;

Тагаев Тилек Мамедович – Чүй облусунун Панфилов райондук сотунан;

Тентиева Майрамкүл Касанахуновна – Чүй облусунун Ысык-Ата райондук сотунан;

– Кара-Кулжа райондук сотуна:

Карабекова Элмира Чондошовна – Чүй облусунун Токмок шаардык сотунан;

Жунусов Сапарбек Токонович – Нарын облусунун Кочкор райондук сотунан;

– Кара-Суу райондук сотуна:

Асанов Эрлан Жекшенбекович – Чүй облусунун Сокулук райондук сотунан;

Усакпаева Гүлзат Каныбековна – Чүй облусунун Жайыл райондук сотунан;

Дуйсембиев Асхат Абубакирович – Чүй облусунун Сокулук райондук сотунан;

Жумадылов Сыргак Каныбекович – Бишкек шаарынын Ленин райондук сотунан;

Иманбеков Бактыбек Орозбаевич – Чүй облусунун Токмок шаардык сотунан;

Казыгулова Мээрим Эсенкановна – Чүй облусунун Аламүдүн райондук сотунан;

Калдыбаев Руслан Джаныбекович – Нарын облусунун Нарын райондук сотунан;

Ниязалиев Самар Анарбекович – Ысык-Көл облусунун Каракол шаардык сотунан;

Султанов Эсенбек Ахматкулович – Талас облусунун Талас шаардык сотунан;

Темирбекова Аида Абдрахмановна – Бишкек шаарынын Ленин райондук сотунан;

Чоткараев Тилек Устабаевич – Чүй облусунун Аламүдүн райондук сотунан;

– Ноокат райондук сотуна:

Абылкасымова Гулнара Абдымыктаровна – Бишкек шаарынын Октябрь райондук сотунан;

Байзаков Нурлан Марданович – Чүй облусунун Москва райондук сотунан;

Ибраева Чынара Назарбековна – Бишкек шаарынын Ленин райондук сотунан;

Калиева Клара Жакшылыковна – Чүй облусунун Кемин райондук сотунан;

Оболбеков Бактияр Аскарбекович – Ысык-Көл облусунун Түп райондук сотунан;

– Өзгөн райондук сотуна:

Астаев Батырхан Алтынбекович – Ысык-Көл облусунун Түп райондук сотунан;

Бокомбаев Аман Мамыркожоевич – Чүй облусунун Жайыл райондук сотунан;

Бекишов Эрлан Дуулатбекович – Ысык-Көл облусунун Балыкчы шаардык сотунан;

Калматов Ниязбек Курманбекович – Талас облусунун Талас райондук сотунан;

Култаева Нурила Дукенбаевна – Чүй облусунун Кемин райондук сотунан;

Саадабаева Чынара Муратбековна – Чүй облусунун Жайыл райондук сотунан;

Смаилова Асел Асылбековна – Бишкек шаарынын Свердлов райондук сотунан;

– Чоң-Алай райондук сотуна:

Эралиев Бектурсун Толонаалыбекович – Чүй облусунун Панфилов райондук сотунан.

– Жалал-Абад облустук сотуна:

Абдырасулов Нурдин Азизбекович – Чүй облустук сотунан;

Аманов Канат Аманович – Ысык-Көл облустук сотунан;

Арзыкулова Гүлсүн Абдыевна – Нарын облустук сотунан;

Кенжеев Марсел Майрамбекович – Талас облустук сотунан;

Кыдыралиева Нурзат Амантуровна – Чүй облустук сотунан;

Курманбаев Жекшеналы Анарбекович – Талас облустук сотунан;

Мукамбетов Улукбек Кубанычбекович – Нарын облустук сотунан;

Сейталиев Бекболот Мырзабекович – Чүй облустук сотунан;

Тункатаров Омурлан Амангельдиевич – Талас облустук сотунан;

Шукуралиев Альгис Рыспекович – Ысык-Көл облустук сотунан;

Эстебесов Курал Калыгулович – Талас облустук сотунан;

– Аксы райондук сотуна:

Акылбеков Тариэл Назирдинович – Талас облусунун Талас райондук сотунан;

Доулбеков Азат Азейинкулович – Нарын облусунун Ак-Талаа райондук сотунан;

Султаналиев Медел Керимжанович – Нарын облусунун Кочкор райондук сотунан;

– Ала-Бука райондук сотуна:

Дюшебаева Чолпон Дюшебаевна – Нарын облусунун Нарын шаардык сотунан;

– Жалал-Абад облусунун административдик сотуна:

Кудайбергенов Азис Абылович – Нарын облусунун административдик сотунан;

Нартаев Нурман Канатбекович – Талас облусунун административдик сотунан;

– Базар-Коргон райондук сотуна:

Колопов Эдуард Сексенбаевич – Ош облусунун Араван райондук сотунан;

Маматкулов Русланбек Темиркулович – Ысык-Көл облусунун Ак-Суу райондук сотунан;

Чагалдакова Махабат Бекболотовна – Нарын облусунун административдик сотунан;

Энкилбаева Эльнура Батырбаевна – Ысык-Көл облусунун Жети-Өгүз райондук сотунан;

– Жалал-Абад шаардык сотуна:

Айтмолдоев Бактыбек Аскарович – Чүй облусунун Жайыл райондук сотунан;

Байышов Мирлан Байышович – Бишкек шаарынын Ленин райондук сотунан;

Иманалиева Айнура Касымбековна – Бишкек шаарынын Ленин райондук сотунан;

Сарыбаев Бакытбек Адилбекович – Ош облусунун Араван райондук сотунан;

Тойгонбаев Асанбек Рафикович – Чүй облусунун Токмок шаардык сотунан;

Шаршеев Адилет Нуркамильевич – Ысык-Көл облусунун Жети-Өгүз райондук сотунан;

Эсенгулова Асел Токтакуновна – Бишкек шаарынын Биринчи май райондук сотунан;

– Сузак райондук сотуна:

Айдаралиева Венера Калмуратовна – Бишкек шаарынын Биринчи май райондук сотунан;

Акымбекова Айгерим Исламовна – Чүй облусунун Ысык-Ата райондук сотунан;

Бодоев Абдимавлян Көкөнович – Ош облусунун Ноокат райондук сотунан;

Мамбетов Элдияр Асантурович – Бишкек шаарынын Свердлов райондук сотунан;

Сабырова Жыпар Жумадиловна – Бишкек шаарынын Свердлов райондук сотунан;

Самудинов Кубанычбек Бердибекович – Чүй облусунун Сокулук райондук сотунан;

– Кара-Көл шаардык сотуна:

Жусупбекова Космира Айтакуновна – Ысык-Көл облусунун Ысык-Көл райондук сотунан;

– Ноокен райондук сотуна:

Абдрасул уулу Бектур – Чүй облусунун Чүй райондук сотунан;

Айдыралиева Айсейил Абдыкадыровна – Бишкек шаарынын Свердлов райондук сотунан;

Акбалаева Нурия Каинбековна – Чүй облусунун Токмок шаардык сотунан;

Эгембердиева Ойниса Муратхановна – Бишкек шаарынын Октябрь райондук сотунан;

– Майлуу-Суу шаардык сотуна:

Женишбек уулу Жолдошбек – Нарын облусунун Нарын шаардык сотунан;

– Таш-Көмүр шаардык сотуна:

Джунушева Назгуль Турусбековна – Чүй облусунун Ысык-Ата райондук сотунан;

– Тогуз-Торо райондук сотуна:

Бердыбаев Бакбуркан Асанканович – Бишкек шаарынын Ленин райондук сотунан;

Турсункулов Бообек Шамалбекович – Талас облусунун Бакай-Ата райондук сотунан;

– Токтогул райондук сотуна:

Ибраимова Жылдыз Белековна – Бишкек шаарынын Свердлов райондук сотунан;

– Чаткал райондук сотуна:

Казаков Кеңешбек Осмонович – Ысык-Көл облусунун Ысык-Көл райондук сотунан;

Орозалиев Алмазбек Касыевич – Нарын облусунун Нарын райондук сотунан.

– Ысык-Көл облустук сотуна:

Абдраимов Азамат Жармаматович – Жалал-Абад облустук сотунан;

Абдыбеков Алдаярбек – Нарын облустук сотунан;

Аданбаев Зарипбек Максутович – Баткен облустук сотунан;

Жобонов Койчубек Касымович – Ош облустук сотунан;

Закиров Самирбек Жанышевич – Ош облустук сотунан;

Калыков Бакыт Усенканович – Жалал-Абад облустук сотунан;

Чериков Нурлан Кийикбаевич – Бишкек шаардык сотунан;

– Ак-Суу райондук сотуна:

Мойдунов Абдисалам Абылкасымович – Ош облусунун Ош шаардык сотунан;

Токтосунов Тилек Калыкович – Ош облусунун Ош шаардык сотунан;

– Ысык-Көл облусунун административдик сотуна:

Барынбаев Жеңишбек Базармаматович – Ош облусунун Ош шаардык сотунан;

Мамадалыев Асылбек Райимбердиевич – Жалал-Абад облусунун Ала-Бука райондук сотунан;

– Балыкчы шаардык сотуна:

Кожомкулов Алайбек Рамазанович – Ош облусунун Ош шаардык сотунан;

Турдумамбетова Индира Таштанбековна – Баткен облусунун Баткен райондук сотунан;

– Жети-Өгүз райондук сотуна:

Бекташов Нурпаис Абилатович – Ош облусунун Кара-Кулжа райондук сотунан;

Максатбеков Султан Максатбекович – Ош облусунун Ош шаардык сотунан;

– Ысык-Көл райондук сотуна:

Батыралиев Кайрат Абдуллаевич – Жалал-Абад облусунун Аксы райондук сотунан;

Бекчалов Кенешбек Нуржалилович – Жалал-Абад облусунун Жалал-Абад райондук сотунан;

Дыйканов Нургазы Пиримбердиевич – Баткен облусунун Кызыл-Кыя шаардык сотунан;

Жантороева Элнура Мурадиловна – Жалал-Абад облусунун Сузак райондук сотунан;

Насирова Ташкан Жумабаевна – Жалал-Абад облусунун Аксы райондук сотунан;<

Пикир

Оставить комментарий